• Aponeurosis
  • Submitted on 20/01/2024

Καλημέρα. Πριν 2 μέρες έκανα απονεύρωση (1η συνεδρία) στο άνω δεξί δόντι το οποίο είχε απονευρωθεί και πριν 8 χρόνια. Την επόμενη μέρα πονούσα αρκετά και ένα έντονο επίπονο οίδημα εμφανίστηκε στο μάγουλο δεξιά. Σε τι οφείλεται αυτό; Να υπενθυμήσω οτι το δόντι μου είχε αρκετή φλεγμονή. Παίρνω κάθε 6 ώρες αλγκοφρέν και είμαι υπό αντιβίωση για 5 μέρες.

10 specialists answered

  • Μπορεί να είναι τραυματισμός απο τις διαδικασίες της θεραπείας. Λογικά θα περάσει.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας
    Επειδή το πρόβλημα που περιγράφετε είναι πιο πολύπλοκο θα σας συνιστούσα να κάνετε μια πανοραμική για να δείτε ακριβώς το πρόβλημα γιατί τα συμπτώματα αυτά θέλουν περαιτέρω εξερεύνηση

    Tzarntaa Eleutheria

    Dentist

    Drapetsona

  • Το πιθανοτερο ειναι πως υπαρχει μεγαλο μικροβιακο φορτιο στον ριζικο σωληνα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Το δοντι αφου ειχε απονευρωθει προ οχταετιας,μαλλον υποτροπιασε κ δημιουργηθηκε αποστημα,γιατι πιθανον η θεραπεια δεν ηταν η πρεπουσα.τωρα η θεραπεια επαναλαμβανεται απ΄οσο περιγραφετε κ σε ενα ηδη απονευρωμενο/νεκρο δοντι που επαναλαμβανεται η θεραπεια ειναι πολυ πιθανον τη δευτερη φορα να πρηστει κ να δημιουργηθει οιδημα.λογικα καποια στιγμη αν ολα γινουν σωστα θα υποχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Υπο προϋποθέσεις λογικό. Υπομονή μέχρι την επόμενη συνεδρία

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Πολύ απλά, ανθεκτικά μικρόβια , είναι θέμα χρόνου , όλα είναι φυσιολογικά. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Είναι φυσιολογική αντίδραση όταν υπάρχει φλεγμονή στο κόκκαλο με την αντιβίωση θα υποχωρήσει ίσως χρειαστεί να πάρετε και περισσότερες μέρες αντιβίωση από πέντε

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η επανάληψη της θεραπείας καλό είναι να γίνεται από ειδικό ενδοδοντιστη για καλλίτερα αποτελέσματα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Με το άνοιγμα μπορεί να ενεργοποιήθηκε και αφού είχε μεγάλη φλεγμονή είναι φυσιολογικό.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Η επαναληψη της θεραπειας στο ιδιο δοντι γινεται απο ενδοδοντιστη, ωστε να μην ξαναπονεσει και ταλαιπωρειστε εκ νεου.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada