• Aponeurosis
  • Submitted on 10/04/2024

Καλημέρα, από τα τέλη του Φεβρουαρίου εχω ξεκινήσει απονεύρωση. Κάθε φορά που ο γιατρός μου το έκλεινε προσωρινά πονούσε και υπήρχε ελαφρύ πρήξιμο στο σημείο. Μετά από ένα μήνα αποφάσισε να μου κάνει ακτινογραφία και είδε ότι μια ρίζα κάνει κάμψη και ότι θα το ξαναπροσπαθήσει. Το καθαρίζει μου λέει ότι καθαρίστηκε η ρίζα και μου το κλείνει προσωρινά. Μετά από τρεις μέρες πρηστικα πολύ και μου έδωσε αντιβίωση για 6 ημέρες . Τώρα έχουν περάσει 3 ημέρες από τέλος στης αντιβίωσης και δεν έχω κανένα σύμπτωμα και έχουμε κλείσει ραντεβού για να το στραγγίσει κανονικά σε 5 ημέρες. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά που σας περιγράφω; Του είπα μήπως πρέπει να κάνουμε κάποια άλλη ακτινογραφία να δούμε όντως ότι έχει πάει καλά και μου είπε πως δεν χρειάζεται. Σας ευχαριστώ πολύ

6 specialists answered

  • Αν η απονευρωση εχει γινει οπως πρεπει και το δοντι ειναι πλεον ασυμπτωματικο,μπορειτε να την κλεισετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλό θα ήταν να κάνετε μια τελική ακτινογραφία για να δείτε εάν όλα έχουν πάει καλά. Ιδανικό θα ήταν να ελεγχθεί και από ενδοδοντιστή που με το μικροσκόπιο θα μπορέσει να δει λεπτομερώς εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ενδοδοντικη θεραπεία, κάποιος επιπλεον ριζικός σωλήνας ή εάν υπάρχει ίσως και κάποια ρωγμή στο δοντάκι και γι’αυτο κι’αυτη η συμπτωματολογία.

  • Σιγουρα το να εχουν περασει 2 ολοκληροι μηνες ειναι υπερβολικο.το δοντι που θεραπευει ο γιατρος ειναι κατα πασα πιθανοτητα νεκρο εξ αρχης γι'αυτο δινει κ αυτα τα συμπτωματα.ενα νεκρο δοντι θελει σιγουρα πιο λεπτομερη κ χρονοβορα επεξεργασια σε συνδυασμο με αντιβιωση.το οτι η ριζα εχει καμψη δεν ειναι απαραιτητα εμποδιο αφου υπαρχουν συγχρονα μηχανοκινητα εργαλεια που ξεπερνανε αυτη τη δυσκολια.οσο να ναι 2 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα για να ολοκληρωθει η θεραπεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αφού κρίνει ο γιατρός ότι είναι εντάξει πλέον κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς που δεν έχουμε κανένα στοιχείο για τα προβλήματα της θεραπείας.

    Mouroutsos Asimakis

    Dentist

    Marousi

  • Εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα δεν υπάρχει θέμα.
    Να βγάλετε όμως μια τελική ακτινογραφία μετα το περας της απονευρωσης ως σημείο αναφοράς στο μέλλον

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Δεν είναι φυσιολογικό.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras