• Aponeurosis
  • Submitted on 16/02/2024

Η ερώτηση μου είναι ,η απονεύρωση έχει ποσοστό επιτυχίας μεγάλο. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί ακούω μόνο άσχημες ιστορίες από απονευρωσεις;;;πολύ λίγα στόμα μου είπαν ότι ήταν καλά μετά. Σε λίγες μέρες πρέπει να κάνω κ έχω πάθει πανικό.

15 specialists answered

  • Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχετε εμπιστοσύνη στον οδοντίατρο σας. Εκείνος γνωρίζει τι πρέπει να γίνει.

    Vasilakis Georgios

    Dentist

    Ierapetra

  • Μην αγχωνεστε καθολου.Η απονευρωση ειναι μια διαδικασια ρουτινας,ολα ειναι ελεγχομενα,και γενικοτερα εφοσον ολα γινουν οπως πρεπει,εχει απολυτη επιτυχια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Να επισκεφτείτε κάποιον εξειδικευμένο συνάδελφο ενδοδοντιστή και τα ποσοστά επιτυχίας της θεραπείας σας θα είναι πολύ υψηλά.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Η απονεύρωση έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και σχεδόν καμία ταλαιπωρία του ασθενούς όταν γίνεται απο ειδικό Ενδοδοντολόγο.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Ψυχραιμια, η επιτυχια μιας απονευρωσης εξαρταται απο το ιδιο το δοντι ,το ιστορικο του,τους χειρισμους του γιατρου κ.α., γενικα πηγαινουν καλα για χρονια.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Οχι,καμια σχεση με ο,τι ακουγεται.η απονευρωση αν γινει απο καταρτισμενο οδοντιατρο κ τηρησει το πρωτοκολλο θεραπειας εχει αριστα αποτελεσματα επιτυχιας

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η απονευρωση ή αλλιώς ενδοδοντική θεραπεία ειναι μια θεραπεια η οποια ειδικα για τα πισω μεγαλα δοντια, καλο ειναι να γινεται με τη βοηθεια μικροσκοπιου. Το μικροσκοπιο παρεχει στον οδοντιατρο-ενδοδοντολογο μεγεθυνση και φωτισμο, ωστε να προσφερει το καλυτερο αποτελεσμα και χωρις μεγαλη ταλαιπωρια για τον ασθενη! Καλο ειναι να υπαρχει εμπειρια και εμπιστοσυνη. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Καλησπέρα. Η απονεύρωση είναι μια εξειδικευμένη θεραπεία που προσπαθεί να καθαρίσει τους ριζικούς σωλήνες ενός δοντιού από τα βακτηρίδια ώστε να σφραγιστούν και να μπορεί να μείνει, έστω και νεκρό, στο στόμα και να λειτουργεί μέσα στον φραγμό. Από εκεί και πέρα, η επιτυχία μιας απονεύρωσης εξαρτάται από τον βαθμό μόλυνσης του δοντιού, την ανατομία των ριζικών σωλήνων, την γνώση του ιατρού και της τεχνικής/ των φαρμάκων που χρησιμοποιεί. Υπάρχει λόγος που υπάρχουν εξειδικευμένοι οδοντίατροι, οι ενδοδοντολόγοι, που ασχολούνται όλοι μέρα μόνο με αυτό. Σε μερικά δόντια η απονεύρωση δεν είναι εύκολη υπόθεση και είναι καλό ο οδοντίατρος να παραπέμπ... Read more

    Tsiplakidi Antigoni

    Dentist

    Nea Makri

  • Καλημέρα σας! Η επιτυχία της ενδοδοντικής θεραπείας δύναται να φτάσει σε ποσοστό 95%, το οποίο θεωρείται αρκετά υψηλό, για αυτό και αποτελεί θεραπεία εκλογής και λύση σε αρκετές περιπτώσεις. Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια είναι να ακολουθηθούν όλα τα σύγχρονα πρωτόκολλα θεραπείας από τον εκάστοτε ιατρό. Η θεραπεία γίνεται με τοπική αναισθησία χωρίς την πρόκληση πόνου, οπότε δεν είναι κάτι που πρέπει να σας ανησυχεί.

  • ΑΡΧΙΚΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΑΣ.ΕΚΕΙΝΟΣ Η ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ.ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ,ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ,ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou

  • Κάθε ιατρική πράξη έχει και το ποσοστό αποτυχίας της Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν ενδοδοντιστή Εξειδικευμένο οδοντίατρο που κάνει μόνο απονευρώσεις

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι ότι το ποσοστό επιτυχίας μιας απονευρωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά συνήθως το ποσοστό επιτυχίας είναι μεγάλο.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Μια σωστη απονευρωση σωζει το δοντι σας απο εξαγωγη

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Είναι μια πολύ λεπτή διαδικασία η οποία θέλει μεγάλη προσοχή από τον γιατρό. Αν επιλέξετε καλό γιατρό δεν θα έχετε πρόβλημα.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ. Η ΕΝΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΓΩΓΒ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi