• Aponeurosis
  • Submitted on 19/02/2024

Γειά σας είχα βγάλει πάνω στο ούλο μπροστά κάτι σαν απόστημα έκανα τις ακτινογραφίες και ότι χρειαζότανε και είναι μια μεγάλη κύστη που μπορεί να είναι από δόντια τομογναθικη κύστη κλπ, τι κάνω τώρα;

8 specialists answered

  • Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται εκτίμηση από τον γνάθο χειρουργό και Αν χρειάζεται γίνεται απονεύρωση στα δόντια που συμμετέχουνε στην κύστη σε πρώτη φάση και αργότερα χειρουργικά μπορεί να αφαιρεθεί η κύστη

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Θα σας ελεγα να απευθυνθειτε σε εναν γναθοχειρουργο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Πλήρη ακτινογραφικο έλεγχο με κλινική συνεκτιμηση

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να κάνετε μια αξονική τομογραφία στην περιοχή για να φανεί η έκταση της βλάβης και αν αυτή σχετίζεται με κάποιο παρακείμενο δόντι. Αν ναι τότε θα πρέπει να γίνει απονεύρωση στο δόντι και μετά χειρουργική αφαίρεση της κύστης. Αν δεν σχετίζεται με δόντι, τότε αφαίρεση της βλάβης και να σταλεί για βιοψία.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Συνήθως αυτές οι κύστεις είναι οδοντικής αιτιολογίας και οφείλονται σε ενα ή και περισσότερα δόντια που χρειάζονται απονεύρωση. Μόνο με αυτήν και χωρίς καμιά χειρουργική παρέμβαση, τις πιο πολλές φορές η κύστη σταδιακά εξαφανίζεται. Θα πρέπει όμως να επισκεφθείτε ειδικό Ενδοδοντολόγο, ώστε η ποίοτητα της θεραπείας να είναι τέτοια που να λύσει το πρόβλημά σας.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Επισκεπτεστε ενδοδοντολόγο και μελετατε μαζί τις ακτινογραφίες! Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Dentist

    Glyfada

  • Απονευρωση,ακροριζεκτομη,απομακρυνση της κυστης,πιθανη εξαρχης εξαγωγη του δοντιου.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Πρέπει να επισκεφθείτε έναν γναθοχειρουργο.

    Nikokiri Anastasia

    Dentist

    Zografou