• Aponeurosis
  • Submitted on 02/04/2024

Εδω και τρεις μηνες παλευω με δοντι που ξεκινησε να πονα στο μασημα ,ζεστο και κρυο.Ξεκινησα απονευρωση στον οδοντιατρο μου ,μετα απο τρεις μερες σχετικης ηρεμιας ξεκινησε πολυς πονος,μου εδωσε αντιβιωση και με παρεπεμψε,σε εδοντολογο ,οπου πηγα ,οι πονοι συνεχιστηκαν ,διοτι υπηρξε αποστημα στην ριζα ,καταπολεμηθηκε με αντιβιωση,η απονευρωση ολοκληρωθηκε αλλα οι πονοι στο μασημα συνεχιστηκαν και ακομα ειμαι στην ταλαιπωρια περιμενοντας το επομενο ραντεβου στον ενδοοντολογο....Παρακαλω για την γνωμη σας ,πρεπει να απευθυνθω σε αλλο γιατρο ?η τι δοντι παει για εξαγωγη?

8 specialists answered

  • Να κάνετε λθγο υπομονή και να δείξετε εμπιστοσύνη στον οδοντίατρο σας

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να περιμένετε να τελειώσει την θεραπεία του δοντιού σας ο ενδοδοντολογος, κ ο πόνος στο μάσημα θα εξαφανιστεί, εάν όχι αμέσως μέσα σε λίγες μέρες. Εν τω μεταξύ μπορείτε όσο το δυνατόν να μην χρησιμοποιείτε αυτό το δόντι στη μάσηση σκληρών τροφών. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Αφηστε τον γιατρο να ολοκληρωσει τη θεραπεια κ να σας δωσει την καταλληλη αγωγη μεχρι οσο διαστημα κρινει αυτος απαραιτητο.αν ολα γινουν σωστα λογικα θα υποχωρησει κ ο πονος.αν συνεχιστει το δοντι θα πρεπει να βγει

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Εφόσον η θεραπεία σας θα γίνει από ενδοδοντολογο, το δόντι σας θα το σώσετε

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Θα σας ελεγα να κοιταξετε μηπως υπαρχει καποιο καταγμα στις ριζες του δοντιου το οποιο θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για ολες τις ενοχλησεις,σε συνδυασμο με περιοδοντικο θυλακα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ. ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΤΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα σας. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε το δόντι σας να πάει για εξαγωγή θα ήταν να έχει κάποιο ράγισμα στη ρίζα του, κάτι το οποίο θα είχε δει ο ενδοδοντισής σας. Επομένως ακολουθήστε τις οδηγίες των γιατρών σας και ίσως τους ζητήσετε να το βγάλουν από τη σύγκλειση.

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Απαξ και υπαρχει αποστημα, η επιτυχια της απονευρωσης δεν ειναι εγγυημενη, ενημερωστε τον ενδοδοντολογο σας.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia