• Aponeurosis
  • Submitted on 13/03/2024

Αν ένα δόντι απονευρωμενο δεν έχει γίνει και έχει φύγει όλη η πάστα η προσωρινή και είναι ανοιχτό εκτεθειμένο υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης;

10 specialists answered

  • Ένα υπάρχει κίνδυνος να Να μπούνε πάλι μικρόβια εσωτερικά στο δόντι και στο κόκκαλο και χρειάζεται να γίνει απολύμανση με αντισηπτικά καθαρισμός της ρίζας και να περιμένετε πάλι κάποιες μέρες για να δείτε πως πάει το δόντι και ότι δε δημιουργεί πόνο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΥΠΑΡΧΕΙ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗΒΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Φυσικά. Θα θέλει ξανα απονεύρωση.

    Στάμου Φένια

    Dentist

    Kifisia

  • Μπορει να επαναμολυνθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας. Στην περίπτωση που έχει φύγει το προσωρινό, το δόντι, αποτελεί μία δίοδος μικροβιακής διείσδυσης για το οστό που βρίσκεται από κάτω αλλά κ για τον υπόλοιπο οργανισμό. Σας ευχαριστούμε.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Ναι,υπαρχει τετοιος κινδυνος.αν συμβει κατι τετοιο τοτε κλεινουμε αμεσα ραντεβου με τον γιατρο μας ωστε να ξαναβαλει το προχειρο σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Καλησπέρα σας. Ναι υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Καλό είναι να απευθυνθείτε στον οδοντίατρο σας , καθόσον το σάλιο και τυχόν υπολείμματα τροφών θα δημιουργήσουν θέμα

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Δεν καταλαβα...αν ειναι ανοιχτο παντως ,θα χρειαστει να ολοκληρωθει η απονευρωση και να στεγανοποιηθει το δοντι οντας ελευθερο απο βακτηρια.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia