• Aponeurosis
  • Submitted on 12/03/2024

Άμα κάνεις απονεύρωση σε ένα δόντι και ξανά πονάει πάλι μετά από 3 χρόνια τι φταίει για εφόσον είναι η σφραγισμένο

6 specialists answered

  • Αν πονάει το δόντι που έχει απονευρωθεί χρειάζεται ένας έλεγχος με ακτινογραφία για να διαπιστωθεί αν υπάρχει κάποια υποτροπή η κάποια ρίζα η οποία δεν μπόρεσε να ανακαλυφθεί στην πρώτη προσπάθεια απονεύρωσης

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • 1. Μπορει να ηταν ατελής η απονεύρωση.
    2. Μπορει το σφραγισμα μα μην ηταν καλο και να μπηκαν ξανα μικρόβια
    3. Μπορει να ειναι αλλο το δοντι που σρ ενοχλει και να αντανακλα και να νομιζεις πως ειναο αυτο.

    Στάμου Φένια

    Dentist

    Kifisia

  • Μπορει να εχει επαναμολυνθει το δοντι,αν οντως ειναι αυτο και οχι καποιο παρακειμενο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν ενα δοντι ενω ειναι απονευρωμενο κ σφραγισμενο ξαναπονεσει σημαινει οτι μαλλον δεν εχει γινει σωστα η θεραπεια,αλλα αυτο συνηθως φαινεται μεσα σε εξι μηνες.τοτε θα πρεπει να επαναληφθει η θεραπεια συντηρητικα η χειρουργικα ενω αν εχει δημιουργηθει καποιο αποστημα κ μαλιστα μεγαλης διαμετρου τοτε μπορει η μονη λυση να ειναι κ η εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Είτε δεν έχει γίνει σωστά ή μπορεί να έχει γίνει κάταγμα της ρίζας.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras