• Hemorrhoids
  • Submitted on 14/12/2023

Καλησπέρα, είμαι 36 χρόνων και ανά διαστήματα παρατηρώ κόκκινο αίμα στο χαρτί , μετά την κένωση! Ελάχιστο και κόκκινο! Στα κόπρανα δεν υπάρχει κάτι , μόνο στο χαρτί ! Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν τρώω πολύ και δεν μασάω καλά! Τι μπορεί να συμβαίνει?

7 specialists answered

  • Κατ' αρχήν ελπίζω να είστε καλύτερα ήδη. Λόγω του νεαρού της ηλικίας, λογικά, πρόκειται περί αιμορροϊδοπάθειας. Η πλήρης αντιμετώπιση της κατάστασής σας θα ήταν να σας δει ένας χειρουργός για να εκτιμήσει την κατάσταση και να υποβληθείτε σε ενδοσκοπικό έλεγχο κατωτέρου πεπτικού από γαστρεντερολόγο. Περαστικά σας.

    Papaioannou Hristos

    General surgeon

    Peristeri

  • Πιθανον να ειναι καποια ραγαδα ή καποια αιμορροειδα

  • Θα πρέπει να υποβληθείτε σε ορθοσιγμοειδοσκόπιση απο Γαστρεντερολόγο για να διαπιστωθεί η αιτία της μικροαιμορραγίας.
    Συνήθως οφείλεται σε αιμορροίδες ή ραγάδα πρωκτού.
    Ο Ιατρός αναλόγως των ευρημάτων θα σας δώσει οδηγίες και αγωγή .

    Ράθωσης Σπύρος

    General surgeon

    Patras

  • Το πιο πιθανό να έχετε αιμορροΐδες ή αν συνυπάρχει πόνος στην αφόδευση ή και λίγο μετά μαζί με κνησμό και ραγαδα. Συνιστάται Ορθοσκοπηση ή Χειρουργική εκτιμηση

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Το πιό πιθανό είναι να έχεται κάποια αιμορροιδοπάθεια. Ομως έαν επιμένει αυτό καλό θα ήταν να το εξετάσει γιατρός. Αποφύγεται την δυσκοιλιότητα, τα πολλά καρυκεύματα και ο καθαρισμός να γίνεται με υγρα μαντηλάκια. η πλύσιμο με νερό για να αποφεύγεται ο τοπικός ερεθισμός απο την τριβή του χαρτιού.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    General surgeon

    Palaio Faliro

  • Πιθανώς αιμορροειδες.Χρηζει ελεγχου

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Σωστή ιατρική γίνεται με εξέταση από κοντά.Ο χειρουργός μάλλον είναι ο πιο κατάλληλος ιατρός για αυτό.Πρεπει να είναι αιμορροΐδες, αλλά από κοντά

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi