• Hemorrhoids
  • Submitted on 13/02/2024

Γεια σας , έπειτα από συμβουλή χειρουργού που του περιέγραψα τα συμπτώματα που έχω αρκετό καιρό τώρα αλλά όχι καθημερινά ( αίμα στο χαρτί η στην τουαλέτα , φουσκωμένα μαξιλαράκια στον πρωκτό , μια μικρή ενόχληση σπάνια) μου είπε αιμορροιδοπαθεια , μου συνέστησε παραφινέλαιο πρωί βράδυ , πολύ νερό , και διατροφή καλύτερη απ' αυτήν που έκανα μέχρι τώρα! Είναι η τέταρτη μέρα που τα ακολουθώ προσπαθώντας να τρώω σωστά και από αυτές τις μέρες την μια δεν είχα τίποτα , μια είχα λίγο και δύο πιο πολύ αίμα! Τα μαξιλαράκια σήμερα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί αλλά θέλω να ρωτήσω πόσο καιρό πιστεύετε ότι πρέπει να περιμένω για να δω αποτέλεσμα και μετα να πάω σε γιατρό για περαιτέρω έλεγχο?

3 specialists answered

  • Γειά σας. Η επιδείνωση σε μιά προυπάρχουσα αιμορροιδοπάθεια χρειάζεται 6 με 8 εβδομάδες με συντηρητική αντιμετώπιση να βελτιωθεί. Βέβαια εάν συνεχίσετε να έχετε πολυ αίμα τότε αυτο σημαίνει οτι η συντηρητική αγωγή δεν επαρκεί και θα πρέπει να γίνει μιά επανεκτίμηση ενωρίτερα. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    General surgeon

    Palaio Faliro

  • Σιγουρα ολα αυτα θα πρεπει να τα εφαρμοζετε τακτικα ετσι ωστε να μην εχετε υποτροπη

  • καλησπέρα εφόσον το πρόβλημα συνεχίζεται καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ένας ειδικό γιατί μπορεί να είναι κ ραγάδα πρωκτού , οπότε και θα θέλατε την σωστή θεραπεία.

    Protopapas Giannoulis

    General surgeon

    Gizi